  • CY62148ELL-55SXA
CY62148ELL-55SXA
advertisement
Manufacturer No:
CY62148ELL-55SXA
HK JDW NO:
217-CY62148ELL-55SXA
Package:
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Datasheet:
CY62148ELL-55SXA
Description:
5V V Surface Mount MoBL® 32 Pin Memory IC MoBL® Series CY62148 4 Mb kb 20.4465mm mm 20mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 5
Step5Bar-code shipping tag
CY62148ELL-55SXA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MoBL®
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY62148
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000007A
  • Max Frequency
    18MHz
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    20.4465mm
  • Height Seated (Max)
    2.997mm