  • CWR11HB475JC
CWR11HB475JC
advertisement
Manufacturer No:
CWR11HB475JC
HK JDW NO:
66-CWR11HB475JC
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
4.7μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0007mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
CWR11HB475JC
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    2.8mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0007mA
  • Ripple Current
    60mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Molded
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    5%