  • CW001560R0JE70
CW001560R0JE70
advertisement
Manufacturer No:
CW001560R0JE70
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CW001560R0JE70
Package:
Axial
Datasheet:
CW001560R0JE70
Description:
FIXED RESISTOR, 560Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CW001560R0JE70
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -65°C~350°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    CW
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    23.7V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Diameter
    2.39mm