  • CTX20-1-52LP-R
CTX20-1-52LP-R
advertisement
Manufacturer No:
CTX20-1-52LP-R
HK JDW NO:
255-CTX20-1-52LP-R
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
CTX20-1-52LP-R
Step5Bar-code shipping tag
CTX20-1-52LP-R
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Weight
    1.360777g
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CTX
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.358Dia 9.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Toroidal
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating (Amps)
    1.8A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    1.8A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    7.4mm
  • Inductance
    20μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    82.9mOhm Max
  • Max DC Current
    2.7A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    2.2A
  • DC Current
    1.8A
  • Diameter
    9.1mm
  • Height
    6.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.264 6.70mm
  • Length
    9.09mm
  • Width
    6.7mm