  • CSRN2010JT62L0
CSRN2010JT62L0
advertisement
Manufacturer No:
CSRN2010JT62L0
HK JDW NO:
762-CSRN2010JT62L0
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
CSRN2010JT62L0
Description:
FIXED RESISTOR CSRN Series, Thick Film, 62mOhm, 1W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CSRN2010JT62L0
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.097W 5.00mmx2.45mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    62mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm