  • CSRN2010JKR250
CSRN2010JKR250
advertisement
Manufacturer No:
CSRN2010JKR250
HK JDW NO:
762-CSRN2010JKR250
Datasheet:
CSRN2010JKR250
Description:
FIXED RESISTOR CSRN Series, Thick Film, 250mOhm, 1W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CSRN2010JKR250
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.097W 5.00mmx2.45mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    250mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm