  • CSR1206FK43L0
CSR1206FK43L0
advertisement
Manufacturer No:
CSR1206FK43L0
HK JDW NO:
762-CSR1206FK43L0
Datasheet:
CSR1206FK43L0
Description:
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 43mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CSR1206FK43L0
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    43mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm