  • CRL0603-FW-1R80E
CRL0603-FW-1R80E
advertisement
Manufacturer No:
CRL0603-FW-1R80E
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-CRL0603-FW-1R80E
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 1.8Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRL0603-FW-1R80E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    1.8Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Technology
    RUTHENIUM OXIDE
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm