  • CRGV0603F267K
CRGV0603F267K
advertisement
Manufacturer No:
CRGV0603F267K
HK JDW NO:
792-CRGV0603F267K
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRGV0603F267K
Description:
FIXED RESISTOR CRGV, Neohm Series, Thick Film, 267kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRGV0603F267K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    450μm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRGV, Neohm
  • Published
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    267kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW