  • CRCW08058R20FNTA
CRCW08058R20FNTA
advertisement
Manufacturer No:
CRCW08058R20FNTA
HK JDW NO:
873-CRCW08058R20FNTA
Datasheet:
CRCW08058R20FNTA
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 8.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW08058R20FNTA
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0805
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm