  • CRCW06035R62FKEAHP
CRCW06035R62FKEAHP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW06035R62FKEAHP
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CRCW06035R62FKEAHP
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW-HP Series, Thick Film, 5.62Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CRCW06035R62FKEAHP
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRCW-HP
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5.62Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 75
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm