  • CRCW040236K0FKEDHP
CRCW040236K0FKEDHP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW040236K0FKEDHP
HK JDW NO:
873-CRCW040236K0FKEDHP
Description:
FIXED RESISTOR CRCW-HP Series, Thick Film, 36kOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6560
Step5Bar-code shipping tag
CRCW040236K0FKEDHP
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW-HP
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Wraparound
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    36kOhm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 50
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm