  • CRA2010-FZ-R015ELF
CRA2010-FZ-R015ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRA2010-FZ-R015ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRA2010-FZ-R015ELF
Package:
2010 (5025 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR CRA2010 Series, Metal Element, 15mOhm, ±1%, -55°C~170°C
Step5Bar-code shipping tag
CRA2010-FZ-R015ELF
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~170°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    CRA2010
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    15mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Metal Element
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    METAL ALLOY
  • Depth
    2.5mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm