  • CR1206FX95R3E
CR1206FX95R3E
advertisement
Manufacturer No:
CR1206FX95R3E
HK JDW NO:
103-CR1206FX95R3E
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 95.3Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
CR1206FX95R3E
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    95.3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    600μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm