  • COM20019I-DZD
COM20019I-DZD
advertisement
Manufacturer No:
COM20019I-DZD
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-COM20019I-DZD
Package:
28-LCC (J-Lead)
Datasheet:
COM20019I-DZD
Description:
4.5V~5.5V CMOS ARCNET 878.1 Parallel Controllers Interface ICs QUAD COM20019 28 Pins Controller 28-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
COM20019I-DZD Overview
It can be found in the 28-LCC (J-Lead) package that you can download. It's packaged in the shape of a Tube. Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation. Using a 4.5V~5.5VV power source should be fine. As a result, the 28 terminations are included in it. 3.3V is the supply voltage that enables high efficiency. COM20019 numbers are members of the family. 28 pins are needed for operation. It is set to 20mA for the supply current to the gadget. At the time of writing, the clock of this device is running at a frequency of 20MHz. The supply voltage should be set to 5V for maximum efficiency. Transceivers 1 are available on the market. To function, it requires a maximum current of 20mA.
COM20019I-DZD Features
20MHz clock frequency
COM20019I-DZD Applications
There are a lot of Microchip Technology COM20019I-DZD Controllers Interface ICs applications.
  • Factory Automation and Process Controls
  • Wall Chargers for Tablet PC’s and Laptop Batteries
  • Automotive Breakout Boxes
  • Tablets
  • Transceivers for EMI
  • LAN Servers
  • Local Area Networks
  • PC Motherboards
  • Cellular Data Devices
  • Portable/External hard drives
Step5Bar-code shipping tag
COM20019I-DZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    COM20019
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Max Supply Current
    20mA
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Data Rate
    312.5 kbps
  • Protocol
    ARCNET
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Number of Transceivers
    1
  • RAM (words)
    2000
  • Standards
    ARCNET 878.1
  • Height
    3.43mm
  • Length
    11.58mm
  • Width
    10.92mm