  • CMT-8503-90-SMT-TR
CMT-8503-90-SMT-TR
advertisement
Manufacturer No:
CMT-8503-90-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-CMT-8503-90-SMT-TR
Package:
Description:
BUZZER, 8.5 MM, 3 MM DEEP, M, 3.
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMT-8503-90-SMT-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CMT
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.335W 8.50mmx8.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Pads
  • Voltage - Rated
    3.6V
  • Technology
    Magnetic
  • Frequency
    3.1kHz
  • Input Type
    Zero-Peak Signal
  • Current - Supply
    90mA
  • Voltage Range
    2.5V~4.5V
  • Port Location
    Side
  • Sound Pressure Level (SPL)
    90dB @ 3.6V, 10cm
  • Driver Circuitry
    Transducer, Externally Driven
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm