  • CMR08F433GPDP
CMR08F433GPDP
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F433GPDP
HK JDW NO:
192-CMR08F433GPDP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR08F433GPDP
Purchasing and Inquiry
CMR08F433GPDP Overview
26.7mm is the terminal pitch of the part.Consequently, it has 1.461Lx0.421W 37.10mmx10.70mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 500V.The part has a temperature coefficient of 0/+70ppm/Cel ppm/°C.This electronic part's voltage rating is 500V.It is recommended to leave the device at -55°C~150°C at all times.
CMR08F433GPDP Features
a 26.7mm terminal pitch
its size/dimension is 1.461Lx0.421W 37.10mmx10.70mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR08F433GPDP Applications
  • CATV
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Lasers
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F433GPDP
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    1.461Lx0.421W 37.10mmx10.70mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.043μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    37.1mm
  • Width
    10.7mm