  • CMR06F272FPDR
CMR06F272FPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F272FPDR
HK JDW NO:
192-CMR06F272FPDR
Datasheet:
CMR06F272FPDR
Purchasing and Inquiry
CMR06F272FPDR Overview
This part is measured at its terminal pitch 8.9mm.Despite its size/dimension being 0.681Lx0.272W 17.30mmx6.90mm, it guarantees high reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.Temperature coefficients 0/+70ppm/Cel ppm/°C are set with the part.Its voltage - Rated is 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~150°C at all times when in operation.
CMR06F272FPDR Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.681Lx0.272W 17.30mmx6.90mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F272FPDR Applications
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • CATV
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F272FPDR
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.681Lx0.272W 17.30mmx6.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6827
  • Height
    13.7mm
  • Length
    17.3mm
  • Width
    6.9mm