  • CMR06F122GPDP
CMR06F122GPDP
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F122GPDP
HK JDW NO:
192-CMR06F122GPDP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F122GPDP
Purchasing and Inquiry
CMR06F122GPDP Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 8.9mm.Consequently, it has 0.661Lx0.220W 16.80mmx5.60mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.A voltage - Rated of 500V applies to this electronic part.Devices should always be kept at -55°C~150°C when operating.
CMR06F122GPDP Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.661Lx0.220W 16.80mmx5.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F122GPDP Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
  • CATV
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F122GPDP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.661Lx0.220W 16.80mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6622
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm
  • Length
    16.8mm
  • Width
    5.6mm