  • CMR04C100DODP
CMR04C100DODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR04C100DODP
HK JDW NO:
192-CMR04C100DODP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR04C100DODP
Description:
CMR Series 10pF Mica Capacitor ±0.5pF Bulk -55°C~125°C Through Hole -200/+200ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CMR04C100DODP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3619
  • Height Seated (Max)
    0.331 8.40mm
  • Length
    9.1mm
  • Width
    4.8mm