  • CM06FD561JO3
CM06FD561JO3
advertisement
Manufacturer No:
CM06FD561JO3
HK JDW NO:
192-CM06FD561JO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM06FD561JO3
Purchasing and Inquiry
CM06FD561JO3 Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 8.7mm.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm.It requires voltage - Rated DC of 500V to function fully.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CM06FD561JO3 Features
a 8.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CM06FD561JO3 Applications
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CM06FD561JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    8.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    MIL-C-5
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Size Code
    6520
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    5.1mm