  • CLA100E1200TZ-TUB
CLA100E1200TZ-TUB
advertisement
Manufacturer No:
CLA100E1200TZ-TUB
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
17403-CLA100E1200TZ-TUB
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
Description:
THYRISTOR SCR 1200V 100A TO268AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLA100E1200TZ-TUB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-268AA (D3Pak-HV)
  • Mfr
    IXYS
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Series
  • Voltage - Off State
    1200 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    40 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    100 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    160 A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    100 A