  • CL21A106KPCLQNC
CL21A106KPCLQNC
advertisement
Manufacturer No:
CL21A106KPCLQNC
HK JDW NO:
703-CL21A106KPCLQNC
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CL21A106KPCLQNC
Purchasing and Inquiry
CL21A106KPCLQNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.With the voltage 10V, it is capable of operating.
CL21A106KPCLQNC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
CL21A106KPCLQNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL21A106KPCLQNC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CL21A106KPCLQNC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    850μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm