  • CL05B333KO5NNNC
CL05B333KO5NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL05B333KO5NNNC
HK JDW NO:
703-CL05B333KO5NNNC
Datasheet:
CL05B333KO5NNNC
Purchasing and Inquiry
CL05B333KO5NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
CL05B333KO5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CL05B333KO5NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL05B333KO5NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CL05B333KO5NNNC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm