  • CL03C3R6BA3GNNC
CL03C3R6BA3GNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL03C3R6BA3GNNC
HK JDW NO:
703-CL03C3R6BA3GNNC
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CL03C3R6BA3GNNC
Description:
CL 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CL03C3R6BA3GNNC
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Custom Capabilities
    Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm
  • Thickness
    330.2μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.6pF
  • Voltage - Rated DC
    25V