  • CL02C120GO2GNNC
CL02C120GO2GNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL02C120GO2GNNC
HK JDW NO:
703-CL02C120GO2GNNC
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
CL02C120GO2GNNC
Description:
CL 12pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CL02C120GO2GNNC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm
  • Thickness
    228.6μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Discontinued
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    16V