  • CKG57NX7R2E225M500JJ
CKG57NX7R2E225M500JJ
advertisement
Manufacturer No:
CKG57NX7R2E225M500JJ
HK JDW NO:
769-CKG57NX7R2E225M500JJ
Package:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Description:
MEGACAP, CKG 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Stacked) Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 2 J-Lead
Quantity:
In Stock : 2969
Step5Bar-code shipping tag
CKG57NX7R2E225M500JJ
    Select All
  • Thickness (Max)
    0.217 5.50mm
  • Thickness
    5.5118mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Stacked SMD, 2 J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    MEGACAP, CKG
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Stacked)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Metal
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    J-Lead
  • Height
    5mm