  • CKG57KX7S2A156M335JJ
CKG57KX7S2A156M335JJ
advertisement
Manufacturer No:
CKG57KX7S2A156M335JJ
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CKG57KX7S2A156M335JJ
Package:
Nonstandard SMD
Purchasing and Inquiry
CKG57KX7S2A156M335JJ Overview
A program's size/dimension is 0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7S being the highest temperature coefficient.
CKG57KX7S2A156M335JJ Features
a size/dimension of 0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm
with X7S being the highest temperature coefficient
CKG57KX7S2A156M335JJ Applications
There are a lot of TDK Corporation CKG57KX7S2A156M335JJ applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CKG57KX7S2A156M335JJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    MEGACAP, CKG
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Metal
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2220
  • Lead Style
    L-Lead
  • Thickness (Max)
    0.138 3.50mm
  • Thickness
    3.5052mm