  • CKG45KX7R2E224K290JJ
CKG45KX7R2E224K290JJ
advertisement
Manufacturer No:
CKG45KX7R2E224K290JJ
HK JDW NO:
769-CKG45KX7R2E224K290JJ
Package:
Nonstandard SMD
Description:
MEGACAP, CKG 0.22μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.138W 5.00mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC Nonstandard SMD
Quantity:
In Stock : 16258
Step5Bar-code shipping tag
CKG45KX7R2E224K290JJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MEGACAP, CKG
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.138W 5.00mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Metal
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    1812
  • Lead Style
    L-Lead
  • Thickness (Max)
    0.118 3.00mm
  • Thickness
    2.9972mm