  • CKCL44C0G1H101K
CKCL44C0G1H101K
advertisement
Manufacturer No:
CKCL44C0G1H101K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CKCL44C0G1H101K
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CKCL44C0G1H101K Overview
The temperature coefficient of this substance is 30ppm/Cel ppm/°C.It is packaged in a 0805 case.The terminal pitch of this part is 500μm.A voltage of 50V is required for the operation of this electrical part.
CKCL44C0G1H101K Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
a 500μm terminal pitch
CKCL44C0G1H101K Applications
There are a lot of TDK Corporation CKCL44C0G1H101K applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CKCL44C0G1H101K
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Depth
    1.25mm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    850μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm