  • CKCL22X5R0J474M
CKCL22X5R0J474M
advertisement
Manufacturer No:
CKCL22X5R0J474M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CKCL22X5R0J474M
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CKCL22X5R0J474M
Purchasing and Inquiry
CKCL22X5R0J474M Overview
It reaches a maximum height of 0.033 0.85mm when seated.It operates at 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm sizes and dimensions.The voltage - Rated of the chip is rated 6.3V voltage.Temperature coefficient = X5R.Packaging consists of a 0805 (2012 Metric) case.A voltage of 6.3V is required for the operation of this electrical part.
CKCL22X5R0J474M Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
a voltage rating of 6.3V volts
A temperature coefficient of X5R
CKCL22X5R0J474M Applications
There are a lot of TDK Corporation CKCL22X5R0J474M applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CKCL22X5R0J474M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    CKC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    2
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    850μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.25mm