  • CGS122T250V3C
CGS122T250V3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS122T250V3C
HK JDW NO:
192-CGS122T250V3C
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CGS122T250V3C
Description:
CAP ALUM 1200UF 250V SCREW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CGS122T250V3C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    CGS
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    22mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    4.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.6A @ 10kHz
  • Diameter
    50.8mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm