  • CGJ4J2X7R0J684K125AA
CGJ4J2X7R0J684K125AA
advertisement
Manufacturer No:
CGJ4J2X7R0J684K125AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGJ4J2X7R0J684K125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGJ4J2X7R0J684K125AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
CGJ4J2X7R0J684K125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CGJ4J2X7R0J684K125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGJ4J2X7R0J684K125AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGJ4J2X7R0J684K125AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    CGJ
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm
  • Thickness
    1.3462mm