  • CGBDT1X7T0E105M022BC
CGBDT1X7T0E105M022BC
advertisement
Manufacturer No:
CGBDT1X7T0E105M022BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGBDT1X7T0E105M022BC
Package:
0204 (0510 Metric)
Description:
CGBDT 1μF 2.5V Ceramic Capacitor ±20% X7T 0.020Lx0.039W 0.52mmx1.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry), Low Profile Surface Mount, MLCC 0204 (0510 Metric)
Quantity:
In Stock : 3525
Step5Bar-code shipping tag
CGBDT1X7T0E105M022BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0204 (0510 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CGBDT
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.020Lx0.039W 0.52mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry), Low Profile
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    1μF
  • Case Code (Metric)
    0510
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm