  • CGB4B3JB1A225K055AB
CGB4B3JB1A225K055AB
advertisement
Manufacturer No:
CGB4B3JB1A225K055AB
HK JDW NO:
769-CGB4B3JB1A225K055AB
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CGB 2.2μF 10V Ceramic Capacitor ±10% JB 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 3955
Step5Bar-code shipping tag
CGB4B3JB1A225K055AB
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Profile
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm