  • CGB3B3X6S0G225M055AB
CGB3B3X6S0G225M055AB
advertisement
Manufacturer No:
CGB3B3X6S0G225M055AB
HK JDW NO:
769-CGB3B3X6S0G225M055AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CGB 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~105°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 3879
Step5Bar-code shipping tag
CGB3B3X6S0G225M055AB
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm