  • CGB3B1X5R1E105M055AC
CGB3B1X5R1E105M055AC
advertisement
Manufacturer No:
CGB3B1X5R1E105M055AC
HK JDW NO:
769-CGB3B1X5R1E105M055AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CGB 1μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 10705
Step5Bar-code shipping tag
CGB3B1X5R1E105M055AC
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Profile
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1μF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm