  • CGB2A1JB0J225M033BC
CGB2A1JB0J225M033BC
advertisement
Manufacturer No:
CGB2A1JB0J225M033BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGB2A1JB0J225M033BC
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGB2A1JB0J225M033BC Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 6.3V, it can operate.
CGB2A1JB0J225M033BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CGB2A1JB0J225M033BC Applications
There are a lot of TDK Corporation CGB2A1JB0J225M033BC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGB2A1JB0J225M033BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    330μm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm
  • Thickness
    330.2μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    CGB
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%