  • CGB1T3X6S0G104M022BB
CGB1T3X6S0G104M022BB
advertisement
Manufacturer No:
CGB1T3X6S0G104M022BB
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGB1T3X6S0G104M022BB
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGB1T3X6S0G104M022BB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient equals X6S indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With a voltage of 4V, it can operate.
CGB1T3X6S0G104M022BB Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V
CGB1T3X6S0G104M022BB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGB1T3X6S0G104M022BB applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGB1T3X6S0G104M022BB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CGB
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low Profile
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Height
    220μm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm