  • CGA8P2X7R1E106K250KA
CGA8P2X7R1E106K250KA
advertisement
Manufacturer No:
CGA8P2X7R1E106K250KA
HK JDW NO:
769-CGA8P2X7R1E106K250KA
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA8P2X7R1E106K250KA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V can be used for operation.
CGA8P2X7R1E106K250KA Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CGA8P2X7R1E106K250KA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA8P2X7R1E106K250KA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CGA8P2X7R1E106K250KA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm