  • CGA8M1X7T2J224K200KE
CGA8M1X7T2J224K200KE
advertisement
Manufacturer No:
CGA8M1X7T2J224K200KE
HK JDW NO:
769-CGA8M1X7T2J224K200KE
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA8M1X7T2J224K200KE Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7T being the highest temperature coefficient.A voltage of 630V can be used for operation.
CGA8M1X7T2J224K200KE Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7T being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V
CGA8M1X7T2J224K200KE Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA8M1X7T2J224K200KE applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA8M1X7T2J224K200KE
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Height
    2mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.087 2.20mm
  • Thickness
    2.2098mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%