  • CGA6P3X7R1H335K250AB
CGA6P3X7R1H335K250AB
advertisement
Manufacturer No:
CGA6P3X7R1H335K250AB
HK JDW NO:
769-CGA6P3X7R1H335K250AB
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA6P3X7R1H335K250AB Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CGA6P3X7R1H335K250AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA6P3X7R1H335K250AB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA6P3X7R1H335K250AB applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGA6P3X7R1H335K250AB
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Height
    2.5mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm