  • CGA6L2X7R1H105K160AA
CGA6L2X7R1H105K160AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA6L2X7R1H105K160AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA6L2X7R1H105K160AA
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA6L2X7R1H105K160AA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CGA6L2X7R1H105K160AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA6L2X7R1H105K160AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA6L2X7R1H105K160AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGA6L2X7R1H105K160AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm