  • CGA5L3X8R1C475K160AB
CGA5L3X8R1C475K160AB
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L3X8R1C475K160AB
HK JDW NO:
769-CGA5L3X8R1C475K160AB
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5L3X8R1C475K160AB Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
CGA5L3X8R1C475K160AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CGA5L3X8R1C475K160AB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5L3X8R1C475K160AB applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L3X8R1C475K160AB
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm