  • CGA5L3X7R1C475M160AB
CGA5L3X7R1C475M160AB
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L3X7R1C475M160AB
HK JDW NO:
769-CGA5L3X7R1C475M160AB
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5L3X7R1C475M160AB Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
CGA5L3X7R1C475M160AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CGA5L3X7R1C475M160AB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5L3X7R1C475M160AB applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L3X7R1C475M160AB
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm