  • CGA5L2X5R1H105K160AA
CGA5L2X5R1H105K160AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L2X5R1H105K160AA
HK JDW NO:
769-CGA5L2X5R1H105K160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CGA 1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 9066
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L2X5R1H105K160AA
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.075 1.90mm
  • Thickness
    1.8034mm