  • CGA5L2X5R1E155K160AA
CGA5L2X5R1E155K160AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L2X5R1E155K160AA
HK JDW NO:
769-CGA5L2X5R1E155K160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CGA 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 4922
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L2X5R1E155K160AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CGA
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.075 1.90mm
  • Thickness
    1.8034mm