  • CGA3E2NP01H562J080AA
CGA3E2NP01H562J080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2NP01H562J080AA
HK JDW NO:
769-CGA3E2NP01H562J080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CGA 5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 32
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2NP01H562J080AA
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm