  • CGA2B1C0G2A561J050BC
CGA2B1C0G2A561J050BC
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B1C0G2A561J050BC
HK JDW NO:
769-CGA2B1C0G2A561J050BC
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CGA 560pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 461
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B1C0G2A561J050BC
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm