  • CFR-50JT-52-1R2
CFR-50JT-52-1R2
advertisement
Manufacturer No:
CFR-50JT-52-1R2
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CFR-50JT-52-1R2
Package:
Conformal
Datasheet:
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, Carbon Film,
Step5Bar-code shipping tag
CFR-50JT-52-1R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Conformal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    350 ppm/°C
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Carbon Film
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    3.3mm
  • Length
    9mm